WYCIECZKI GEOTURYSTYCZNE - POSZUKIWANIA MINERAŁÓW I WARSZTATY TERENOWE

 

PODSTAWOWE INFORMACJE

- wyprawy trwają zwykle 3-4 godziny

- liczba miejsc ograniczona; grupy do 20 osób

- wycieczki są odpowiednie dla rodzin z dziećmi

- wyprawy prowadzone są przez geologa, certyfikowanego przewodnika Geoparku Przedgórze Sudeckie.

 - na czas warsztatów zapewniam młotki oraz okulary ochronne a także udostępniam dodatkowy sprzęt, materiały i pomoce dydaktyczne (mikroskop, licznik geigera, lampa UV, zestaw do oznaczania twardości minerałów)

- uczestnicy poruszają się własnymi środkami transportu a także we własnym zakresie należy sobie zapewnić ubezpieczenie NNW.

- koszt ok. 35 zł/os.  

______________________________________________________________________
DO WIOSNY 2020 nie planuję organizacji wypraw, jednak jest możliwość umówienia się na indywidualne wyprawy / warsztaty w szkołach, obozach itd.

 

 

ZAPISY, BIEŻĄCE INFORMACJE I KONTAKT - FACEBOOK

zapisy także za pośrednictwem maila:  grzegorzbijak@geopasja.pl / tel. 692-909-500

www.geopasja.pl

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


TERMINY I MIEJSCA NAJBLIŻSZYCH WYPRAW
 
wiosna 2020 Chryzoprazy i opale Wzgórz Szklarskich

godz. 10:00-14:00

miejsce:

start - Szklary-Huta
(parking przy DK8)
spacer po wyrobiskach dawnej kopalni (ok. 4 km)

Wycieczka po nieczynnej odkrywkowej kopalni rud niklu - to miejsce, które stało się słynne dzięki występowaniu żył chryzoprazu - cenionego kamienia szlachetnego o pięknej, zielonej barwie. Poznamy historię tego miejsca, także geologiczną - dowiemy się jak doszło do powstania złoża oraz występujących tutaj minerałów i skał, które tworzyły się pod dnem oceanu. W odkrywce będzie okazja pokopać i poszukać minerałów - chalcedonu, opalu, chryzoprazu. Dla zainteresowanych jest także opcja odwiedzenia podziemnej trasy turystycznej (konieczność wykupienia biletu).

wiosna 2020  Fluoryty i ametysty
Masywu Śnieżnika

godz. 11:00-14:00

 

miejsce:

Kletno

 

 

Wyprawa na hałdy dawnej kopalni żelaza, fluorytu i uranu w Kletnie. Miejsce to słynie z wielu minerałów, ale najbardziej charakterystycznym minerałem jest intensywnie zabarwiony na fioletowo fluoryt, który bez problemu znajdziemy na hałdzie. Oprócz niego poszukiwać będziemy ametystu, magnetytu, chryzokoli i innych minerałów.
Na hałdzie w Kletnie będzie okazja poznać ciekawe właściwości minerałów (m. in. promieniotwórczość, fluorescencja, magnetyczność) oraz jak te cechy są wykorzystywane do rozpoznawania minerałów.

Na miejscu do dyspozycji będzie mikroskop, licznik Geigera, lampa UV, a także akcesoria do określania cech minerałów.

wiosna 2020  Skamieniałości roślin i Jaspisy Gór Kamiennych

godz. 10:00-14:00

miejsce:

Nowa Ruda
Świerki

 

Wycieczka na hałdy dawnej kopalni węgla kamiennego - okazja do zapoznania się ze skałami jakie budują Dolnośląskie Zagłębie Węglowe. Miejsce te niegdyś było wielkimi bagniskami i bujnym lasem z ogromnymi paprociami i skrzypami - szczątki tych roślin w postaci skamieniałości zachowały się w skałach, które zalegają na hałdzie - każdy będzie miał okazję zebrać ciekawe okazy do kolekcji.

Odwiedzimy także malowniczy, zalany kamieniołom skał wulkanicznych zlokalizowany na zboczach Gór Kamiennych, w którym będziemy poszukiwać ciekawych kamieni ozdobnych - jaspisów o ciekawym rysunku i barwach.

wiosna 2020

 

Kryształy górskie i magnetyt Wzgórz Strzelińskich

godz. 11:00-14:00

miejsce:

start - Jegłowa, przejazd na parking (Rozdroże pod Gromnikiem), podejście ok. 15-20 min.

Wycieczka w miejsce słynące z kryształów górskich - przezroczystej odmiany kwarcu. Będziemy poszukiwać okazów w zwietrzelinie kryjącej fragmenty żył kwarcowych z kryształami górskimi oraz zobaczymy unikalny kwarcyt daktylowy. Na miejscu także zrobię krótką prezentację na temat kwarcu - jego przeróżnych form, barw i odmian. Po poszukiwaniach przemieścimy się w rejon Góry Gromnik, gdzie będziemy zbierać próbki bardzo rzadkiej skały z kryształami tytanomagnetytu.