NASŁAWICE - kamieniołom serpentynitu

Przedgórze Sudeckie, masyw Ślęży

MAPA GOOGLE

http://www.mindat.org/loc-132747.html

Lokalizacja:

Wieś Nasławice leży w odległości 8 km na zachód od Sobótki, opisywany łom znajduje się przy drodze na wschód od Nasławic.

__________________________________________________________________________________________________

Opis / występowanie:

Jest to dość duży kamieniołom długości około 600 m i wysokości ścian dochodzących do 20 m; jest on ulokowany w obrębie jednostki geologicznej Gołogów-Jordanów zbudowanej ze skał serpentynitowych. Skały te powstały z przeobrażenia ultrazasadowych skał typu perydotytów. Charakteryzują się dużym zróżnicowaniem barwy (ciemnozielone, jasnozielone z czarnymi plamkami, oliwkowozielone, czerwonawe, czarne) i rysunku, zbudowane są głównie z minerałów grupy serpentynu (antygoryt, lizardyt, chryzotyl) często z wpryśnięciami magnetytu. Serpentynit, mimo ogólnego spękania masywu, wykazuje dobre właściwości jeśli chodzi o odporność mechaniczną i z tego względu dobrze nadaje się jako kruszywo drogowe.
 

Występujące minerały:

Serpentyn: Antygoryt - jasno- do ciemnozielonego, w postaci pakietów i listewek do kilkunastu cm długości, często przeświecający. Chryzotyl - w postaci włóknistych skupień.
Opal - w niektórych strefach dość powszechny, występuje w spękaniach i powierzchniach ścięć; przyjmuje często barwy brunatne, brązowe, czarne, miodowe, rzadziej spotykane są opale mleczne oraz naskorupienia przezroczystego hialitu.
Chalcedon - wypełnia szczeliny i spękania, często współwystępując z opalem; w pustkach tworzy formy groniaste.
Azbest chryzotylowy - współwystępuje z chryzotylem, tworzy strzępiaste warstewki o jedwabistym połysku
Talk - biały, tłusty w dotyku, ziemisty
Aragonit - występuje w środkowej części dolnego poziomu. W rumowisku pod ścianą można znaleźć druzy małych, igiełkowych kryształków aragonitu a także i pojedyncze słupowe kryształy dochodzące do kilku centymetrów długości. Są one jednak przeważnie zwietrzałe i bardzo kruche. O wiele ładniejsze okazy znajdziemy w samej ścianie, gdzie tworzy on białe i biało-żółte żyłki szerokości do 3 cm. Łatwo się ich dopatrzyć, ponieważ kontrastują z szaro-zielonymi serpentynitami. W żyłach tworzy on charakterystyczne "jeże" kilkumilimetrowych kryształków. (opis sprzed ponad 10 lat - aktualnie nie notowane są trafienia okazów aragonitu)
Magnezyt - masywne, białe skupienia w szczelinach
Dolomit - w postaci żyłek i soczewek, charakterystyczna łupliwość
Magnetyt, Chromit - rozproszony w sepentynicie, a także większe skupienia w dolomicie
Wezuwian - drobne zielono-fioletowe skupienia w rodingitach, współwystępuje z diopsydem
Zoisyt -
bladoróżowe skupienia kilkimilimetrowych kryształów w rodingitach
Andradyt (odmiana Hibschit) -
rzadka odmiana granatu, tworzy skupienia drobnych, białych kryształków do 2 mm średnicy, niekiedy prześwitujące kryształy.

Skały:

Nefryt - natrafiono na niego w 2009 r. w strefie z rodingitami; występuje w jasnych odcieniach zieleni i jest zbudowany z bardzo drobnych włókien aktynolitu.
Rodingit
- bardzo rzadka, drobnoziarnista skała o barwach najczęściej jasnych, kremowych ale pojawiąją się bardziej ozdobne partie o zabarwieniu zielonkawym, różowym do fioletowego. Zbudowana jest z krzemianów wapnia takich jak wezuwian, zoisyt, diopsyd i grossular. Powstanie tych skał wiąże się z oddziaływaniem gorących roztworów (zawierających w składzie krzemionkę oraz wapń) na serpentynity.
 


 

__________________________________________________________________________________________________

Skupienia serpentynu - antygorytu.

 

Igiełkowe kryształy aragonitu; 2 cm.

 

Aragonit, kryształy ok 5-10 mm.

 

Kryształ aragonitu na serpentynicie; 7 cm.

 

Skupienia antygorytu; 12 cm.

 

Groniaste skupienia chalcedonu; 6 cm.

 

Opal na serpentynicie; 8 cm.

Bryłka opalu miodowego, miejscami mszystego;  5 cm.

 

Opal czarny z miodowum na serpentynicie; 15 cm.

Rodingit; 7 cm.

 

Kryształy hydrogrossularu.

 

 

strona należy do serwisu www.geopasja.pl