DZIEWKI
( WYŻYNA ŚLĄSKA )

Wapienie z fauną dewonu środkowego ( żywet ) 

Lokalizacja : Dziewki są niewielką miejscowością położoną na wschodnim krańcu Garbu Woźnickiego na Wyżynie Śląskiej ( woj. śląskie ). Wychodnie utworów dewońskich znajdują się na położonym na północ od Dziewek wzgórzu ( 363 m n.p.m. ) o rozciągłości wschód - zachód. Do łomików ze skałami dewońskimi ( fot. 1 15 18 ) najlepiej dostać się od zachodniego krańca wzgórza od strony parkingu z barem przy trasie szybkiego ruchu Częstochowa - Katowice (E-75). Parking znajduje się na skraju lasu ( gajówka Winowno ), opisywany rejon położony jest około 10 km na południe od Koziegłów i około 5 km na północ od Siewierza. Wychodnie jasnych wapieni dewońskich widoczne są z trasy szybkiego ruchu. Utwory dewonu w okolicy Dziewek wychodzą na przestrzeni około dwóch kilometrów, szerokość wychodni dochodzi do kilkuset metrów.

 Opis : Dziewki w geologii znane są z tego, że w tym rejonie wyłaniają się na powierzchni terenu najstarsze skały na Górnym Śląsku. Utwory dewońskie z Dziewek znane są od połowy XIX wieku. Dla nauki zostały odkryte przez wrocławskiego geologa Ferdynanda Roemera w 1866 roku, utwory te nazwał wapieniami koralowymi z Dziewek ( fot. 16 19 ). Dokładniejsze badania paleontologiczne zostały przeprowadzone w 1896 roku przez G. Guricha.
Wapienie z Dziewek są wieku środkowodewońskiego, dokładniej z pietra żywet. Skały te należą do waryscyjskiego piętra strukturalnego, budują północne skrzydło antykliny Siewierza, warstwy zapadają pod kątem od 25 do 45 stopni na północ, bieg ESE - WNW, ( skały paleozoiczne zostały wychylone z pierwotnego położenia w czasie fazy saalskiej orogenezy waryscyjskiej ).
W najbliższej okolicy na dewonie leżą transgresywne utwory triasowe ( warstwy gogolińskie i utwory retu ), pomiędzy dewonem i triasem występuje wyraźna niezgodność kątowa ( fot. 24 ).
Skały dewonu środkowego najlepiej widoczne są w licznych, niewielkich łomach ( dziś już nieczynnych ) znajdujących się na wzgórzu na północ od Dziewek ( fot. 8 ). W łomach tych wydobywano wapienie, z których następnie wypalano wapno w wapiennikach.
W zachodniej części wzgórza utwory dewonu to w zdecydowanej większości wapienie ( fot. 6 ). Na ścianach łomików odsłaniają się masywne, drobnokrystaliczne, jasnoszare wapienie, przełam mają nierówny, są słabo uławicone.  Są to utwory w większości rafowe ( rafy stromatoporoidowo - koralowcowe ) ( fot. 14 20 ). Wapienie są silnie potrzaskane i poprzecinane szczelinami ciosowymi, w szczelinach często występują żyły kilku generacji kalcytu ( fot. 9 10 ). Kalcyt jest grubo- lub drobnokrystaliczny o zmiennej barwie ( od białego do czerwonego ), zabarwienie żył kalcytu spowodowane jest zawartością w jego składzie domieszek trójwartościowego żelaza ( fot. 26 28 ). Miejscami w łomikach obok wapienia występuje też brunatny, rozsypliwy dolomit ( fot. 29 ). Dolomit jest mniej odporny na procesy wietrzenia od wapieni, zwietrzałe dolomity mają kształt drobnych, podłużnych płytek. Granica pomiędzy wapieniami a dolomitami przebiega stopniowo, ma zmienny charakter ( fot. 13 ). Na podstawie tego można sądzić, że proces dolomityzacji przebiegał już po osadzeniu się wapieni.
W kierunku północy uławicenie w wapieniach staje się wyrażniejsze, zmniejsza się też ilość fauny, występują tam głównie amfipory ( wapienie amfiporowe) ( fot. 12 ). We wschodnich częściach wzgórza oprócz wapieni rafowych występują: łupki margliste, wapienie amfiporowe, wapienne zlepieńce śródformacyjne, wapienie stromatolitowe.
W 1917 roku w przekopie budowanej wówczas drogi prof. Jan Samsonowicz odkrył żyłę skały magmowej, późniejsze badania petrograficzne wykazały, że ta skała jest lamprofirem, podobne lamprofiry zostały znalezione również w otworze wiertniczym na głębokości 44 m. W innym otworze wiertniczym na głębokości poniżej 26 m odkryto kilka niewielkich żył z brekcją tufową. Obecnie wychodnia lamprofitu jest niedostępna do obserwacji.
Dewońskie wapienie z Dziewek znane są z bogatej fauny stromatolitowo - koralowcowej, faunę najlepiej oglądać na zwietrzałych powierzchniach wapieni na ścianach łomików ( fot. 2  3  5  31 ).  

Fauna środkowodewońska reprezentowana jest m. in. przez:
- ramienionogi ( Stringocphalus burtini ( fot. 11 ), Atrypa reticularis, Rhynchospirifer hians )
-
koralowce: rugozy i tabulaty ( fot. 7  21 ) ( Heliolites porosus, Pseudohexagonaria laxa, Cyathopyllum hexagonum, Thamnopora bolonensis ( fot. 25 ), Temnophyllum latum, Sociophyllum severiacum, Fasciphyllum conglomeratum, Neospongophylloides grandivesiculosus )
-
stromatoporoidy [ strpmatolity stromatoporoidowe ] ( fot. 17 22 ) ( Stromatopora colliculata, S. polymorpha, S. beuthi, Stachyodes caespitosa, Amphipora ramosa ( fot. 27 ), Actinostromata sp., Parallelopora sp. )
- trochity liliowców
- ślimaki 

UWAGA: uprasza się o nie zbieranie okazów bezpośrednio ze ścian w łomikach, wydobywanie fauny z masywnego i przekrystalizowanego wapienia rafowego jest trudne, często efektem takiej eksploatacji jest DEWASTACJA profilu, uzyskuje się jedynie pokruszone fragmenty fauny, które tracą wartość estetyczną i naukową. Wychodnie dewonu w Dziewkach jest bardzo ważnym stanowiskiem fauny żywetu na Górnym Śląsku. Okazy najlepiej zbierać z rumoszu u podnóża ścian w łomikach. ( fot. 30 )
                                                                                                         

                                                                                                                          stan na sierpień 2004

DZIEWKI - GALERIA

LITERATURA:

Budowa geologiczna Polski. Tom III. Atlas skamieniałości przewodnich i charakterystycznych, część 1b - z.1. Dewon. 2003. Państwowy Instytut Geologiczny. Warszawa.

Przewodnik XXXIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Częstochowa 4-6 września 1960. P.T.G. Warszawa.

Przewodnik LIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Sosnowiec 23-25 września 1982. Wydawnictwa Geologiczne. Warszawa.

Racki G., Bardziński W., Zieliński T., 1999 - Z kamiennej księgi pradziejów Górnego Śląska. Przewodnik geologiczny. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice.

Śliwiński S., 1960 - Lamprofiry i brekcje wulkaniczne wśród wapieni dewońskich w Dziewkach koło Siewierza. Przeg. Geol. nr 12. Warszawa.     

______________________________________
Opracował: Krzysztof Pietras (C) 2005