WŁODOWICE
( WYŻYNA CZĘSTOCHOWSKA )

Fauna pogranicza keloweju i oksfordu ( jura )
 

Lokalizacja: Włodowice położone są w środkowej części Wyżyny Częstochowskiej (woj. śląskie, powiat zawierciański) około 6 km na północ od Zawiercia. Opisywane odsłonięcie znajduję się około 300 metrów na południowy-zachód od rynku we Włodowicach, jest to sztuczne wyrobisko rozciągające się na przestrzeni kilkunastu metrów w skarpie drogi Włodowice - Zawiercie (położone jest zaraz za ostatni domem w kierunku Zawiercia, po północnej stronie drogi).

Opis: Odsłonięcia utworów jury środkowej i górnej w okolicach Włodowic znane są wśród geologów już od XIX wieku, szczegółowe badania geologiczne w tym rejonie były przeprowadzane w okresie budowy drogi z Włodowic do Zawiercia ( koniec lat dwudziestych XX wieku ). Ostatnie badania prowadzone były kilka lat temu, z tego okresu pochodzi właśnie opisywane wyrobisko w skarpie drogi. Z upływem czasu skarpa powoli zapełza i profil jest coraz mniej czytelny, w połowie 2004 roku w odsłonięciu widoczny był górny kelowej i najniższy oksford, w sumie odsłaniało się kilkadziesiąt cm profilu (fot. 1,  2,  3). Dlatego aby lepiej móc się zapoznać z profilem należy użyć "cięższego sprzętu" np. kilof. Okazy można uzyskać również z rumoszu u podnóża skarpy (fot. 4).
Profil osadów jury we Włodowicach jest jednym z ciekawszych na obszarze Wyżyny Częstochowskiej, w niewielkiej miąższości osadach keloweju można zaznajomić się z wieloma charakterystycznymi cechami osadów kelowejskich : mała miąższość, silna kondensacja stratygraficzna, obecność warstwy bulastej i warstwy stromatolitowej, liczne luki stratygraficzne, liczna fauna, występowanie oolidów żelazistych.
  Profil we Włodowicach rozpoczynał się  czarnymi iłami z ooidami żelazistymi ( baton ) należącymi do formacji częstochowskich iłów rudonośnych, w okolicach Włodowic iły rudonośne dochodzą do 80 metrów miąższości ( obecnie górnobatońskie iły nie są widoczne w odsłonięciu ). Iły przechodzą stopniowo w kelowejskie piaszczyste wapienie z ooidami żelazistymi ( miąższość około 40 centymetrów ), wapienie te należą do keloweju dolnego, w ich obrębie występuje liczna fauna m. in.: belemnity ( Hibolites hastatus), ramienionogi ( terebratule i rynchonelle ), amonity ( najczęściej z rodzaju Macrocephalites oraz hektikocerasy ). Fauna w wapieniach piaszczystych jest słabo zachowana, trudno ją też wydobyć.
Wapienie piaszczyste przykryte są bardzo charakterystyczną warstwą bulastą ( około 10 cm miąższości ) ( fot. 5 ). Granica między nimi jest nierówna, miejscami warstwy bulastej  brak, a na wapieniach piaszczystych dolnego keloweju leży bezpośrednio warstwa stromatolitowa z górnego keloweju.
Warstwa bulasta ( środkowy i dolna część górnego keloweju ) składa się z litoklastów ( klasty mają różną wielość od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów, zbudowane są głównie z fragmentów niżej leżących wapieni, zdarzają się klasty, które są ośródkami amonitów dolnokelowejskich, nieliczna grupa klastów to fragmenty marglistych osadów triasu ), spoiwo ( matriks ) składa się z ziaren kwarcu, ooidów żelazistych, glaukonitu i drobnych pokruszonych fragmentów organizmów ( fot. 6, 7 ).
W warstwie bulastej masowo nagromadzona jest różnorodna fauna ( ma ona różny stan zachowania, część fauny jest połamana i skorodowana w wyniku redepozycji, podmorskiej erozji oraz drążeń przez organizmy, zdarzają się również okazy w b. dobrym stanie zachowania ) ( fot. 11 )  na którą składają się m. in.:
 
- belemnity: Hibolites hastatus, Hibolites semihastatus (fot. 8, 9), Gastrobelus vantroplanus. (stanowią najliczniejszą grupę skamieniałości, są ułożone chaotycznie, ich rostra często są połamane, większość jest również jest pokryta serpulami lub drążeniami) (fot. 13, 14)
 
- amonity (warstwa bulasta zawiera sporą liczbę gatunków, część ośródek jest redeponowana z wapieni piaszczystych, mają różny stan zachowania, od pokruszonych fragmentów po okazy kompletne) (fot. 10) występują tu m. in.:
  hektikocerasy (Hecticoceras rossiense, H. cracoviense, H. laubei, H. taeniolatum, H. metomphalum, H. lunuloides, H. punctatum ...)
  perysfinktesy  (Perisphinctes waageni, P. variabilis, P. subbalinensis i inne)
 
kosmocerasy (Kosmoceras baylei, K. obductum, K. bigoti, K. pollux, K. bizeti, K. clavifer, K. superbum, K. proniae i inne)
 
reinekie (Reineckeia anceps, R. stubeli, R. kiliani, R. carinata, R. multiplicata i inne)
  makrocefalitesy (Macrocephalites lamellosus i inne)
 
 sporadycznie trafiają się również: lisocerasy, erymnocerasy, sigalocerasy, flikticerasy, parapatocerasy, fyllocerasy

-
ramienionogi (fot. 12)

- szkarłupnie: rzadkie nieregularne jeżowce Collyrites sp. oraz pojedyncze trochity liliowców

- małże: Pleuromya sp., Lima duplicata

- ślimaki: pleurotomarie

- gąbki

- mszywioły

- serpule ( porastają powierzchnie skamieniałości i klastów ).

Warstwa bulasta pokryta jest stromatolitem ( jest to laminowana struktura biosedymentacyjana powstająca przy udziale sinic i bakterii ), w dolnej części ma ona charakter kolumienkowy przechodzący ku górze w stromatolit powłokowy, miąższość całego stromatolitu wynosi około 7 cm.
Stromatolit zawiera b. nieliczne skamieniałości: amonity i belemnity.
Granica pomiędzy jurą środkową ( kelowej ) a jurą górną ( oksford ) przebiega według najnowszych badań w obrębie górnej części warstwy stromatolitowej.  
Ponad warstwą stromatolitową leżą jasno szarobiałe cienko uwarstwione margle i wapienie gąbkowe dolnego oksfordu. Widoczne naprzemianległe warstwy margli i wapieni należą do warstw jasnogórskich. Zawierają one liczną i dobrze zachowaną faunę, głównie składającą się z licznych gąbek oraz niewielkich amonitów ( kardiocerasy, perysfinktesy, taramelicerasy, krenicerasy i inne ), występują też belemnity i ramienionogi.
Obecny stan odsłonięcia nie pozwala na dokładniejsze zaznajomienie się z profilem warstw jasnogórskich ( dolny oksford ). 

                                                                                                stan na sierpień 2004

fot. 1-4. Włodowice - widok na odsłonięcie utworów keloweju i oksfordu - stan sierpień 2004 (fot. K. Pietras)

fot. 5. Włodowice - utwory keloweju i najniższego oksfordu (fot. K. Pietras)
fot. 6. Włodowice - widok na warstwę bulastą i stromatolit - widoczne przekroje belemnitów (fot. K. Pietras)
fot. 7. Włodowice - widok na granicę kelowej-oksford (fot. K. Pietras)

fot. 8-9. Włodowice - przekroje belemnitów w wapieniu piaszczystym z ooidami żelazistymi - dolny kelowej (fot. K. Pietras)

fot. 10. Włodowice - amonit w wapieniu piaszczystym - dolny kelowej (fot. K. Pietras)
fot. 11. Włodowice - fauna keloweju (fot. K. Pietras)
fot. 12. Włodowice - ramienionogi w wapieniu piaszczystym dolnego keloweju (fot. K. Pietras)
fot. 13. Włodowice - fragment belemnita - dolny kelowej (fot. K. Pietras)
fot. 14. Włodowice - fragmenty belemnitów - w okazie górnym widoczny również fragmokon - wapień piaszczysty, dolny kelowej (fot. K. Pietras)

Literatura:

Dembicz K., Praszkier T. 2003 - Stratygrafia, mikrofacje i środowisko sedymentacji osadów keloweju z profilu Włodowic koło Zawiercia. Tomy Jurajskie. Tom 1 Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa.

Różycki S. Z., 1953 - Górny dogger i dolny malm Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Prace Instytutu Geologicznego. Vol. 17. Warszawa.

Szulczewski M., 1968 - Stromatolity jurajskie w Polsce. Acta Geologica Polonica. Vol. 18. No. 1. Warszawa.

____________________________________
Opracował: Krzysztof Pietras (C) 2005