KLETNO - Poszukiwania minerałów w masywie Śnieżnika

___________________________________________________________

Wyprawa na hałdy dawnej kopalni żelaza, fluorytu i uranu w Kletnie. Miejsce to słynie z wielu minerałów, ale najbardziej charakterystycznym minerałem jest intensywnie zabarwiony na fioletowo fluoryt, który bez problemu znajdziemy na hałdzie. Oprócz niego poszukiwać będziemy ametystu, magnetytu, chryzokoli i innych minerałów. Na hałdzie w Kletnie będzie okazja poznać ciekawe właściwości minerałów (m. in. promieniotwórczość, fluorescencja, magnetyczność) oraz jak te cechy są wykorzystywane do rozpoznawania minerałów.

___________________________________________________________

Spotykamy się przed Muzeum Ziemi:

https://goo.gl/maps/hxmGt6GpiqzVvWeA9

godzina 11:00

Gdyby na parkingu pod muzeum brakło miejsc - jest możliwość zaparkowania za muzeum - dojazd asfaltową drogą wzdłuż ogrodzenia muzeum - MAPA


 

 

 

Koszt 40zł/os.
w przypadku rodzin 4+ zniżki

Udział w poszukiwaniach połączony jest ze zwiedzaniem Muzeum Ziemi (konieczność wykupienia dodatkowego biletu - 12 / 6 zł)
- w ramach tego mamy udostępniony parking oraz miejsce na prezentację i wykład.

 

Dla zainteresowanych zakupem minerałów, będę miał ze sobą przygotowany zestaw okazów na sprzedaż.

 

 

Przed poszukiwaniami, na terenie Muzeum robię krótki wykład na temat geologii regionu, górnictwie, występujących tutaj minerałach. Wyjątkowo podczas tych poszukiwań robię także prezentację właściwości minerałów z wykorzystaniem kolekcji dydaktycznej.

Czas trwania zwykle 2-3h, po tym czasie praktycznie każdy ma już uzbierane okazy do kolekcji. 

Warto mieć jakieś wiaderko lub torbę czy plecak na okazy, a także gazety do zabezpieczenia lepszych okazów, ja udostępniam małe papierowe torebki na drobniejsze okazy.

Polecam zabrać także mały magnes do poszukiwań magnetytów, ale na miejscu będzie możliwość zakupienia magnesu na firmowej smyczy (10zł).

Sprzęt w postaci młotków i grabek udostępniam.

Do zobaczenia!
Grzegorz Bijak